Jazyková verzia
Rýchla navigácia
Greylisting - kladivo na SPAM
Metóda greylisting vychádza z predpokladu, že spammeri na rozdiel od legitímnych užívateľov nepoužívajú k odosielaniu pošty servery dodržujúce RFC (štandardy a dokumenty popisujúce internetové protokoly a technológie). Spammer nemá čas, chuť ani dôvod riešiť nejaké nefunkčné adresy. Jednoduho zoberie obrovský zoznam, spustí robota a ten maximálnou možnou rýchlosťou chŕli von zadanú poštu. Obvykle majú odoslané maily falošnú hlavičku odosielateľa a robot úplne ignoruje všetky chyby. U spamu ide predovšetkým o kvantitu, takže keď sa dvadsať tridsať percent z niekoľkých miliónov mailov nedoručí, nikoho to netrápi. Takéto správanie je typické pre SPAM, ale u bežnej pošty sa s ním nestretneme a z toho práve vychádza greylisting. Princíp je pomerne jednoduchý: Pokiaľ príde mail z úplne novej adresy, mail server ho príjme a zapamätá si tri údaje:
- IP adresu odosielateľa
- emailovú adresu odosielateľa
- emailovú adresu príjemcu
A následne pošle odosielateľovi odpoveď:
450 Requested mail action not taken: mailbox unavailable
a mail jednoducho zahodí. Odoslaná odpoveď 450 znamená dočasnú nedostupnosť schránky. Samo o sebe to neznamená žiadnu chybu, ale len to, že mailový server je momentálne nedostupný. Pre legitímneho odosielateľa to znamená, že sa má pokúsiť mail doručiť neskôr, keď už to „možno bude fungovat”. Pokiaľ sa jedná o štandardný server, ktorý se riadi RFC 2821, pokúsi sa neskôr o nové spojenie. Po určitej dobe teda príde nášmu serveru ten istý mail ešte raz. Ten ho už podľa informácií, ktoré si uložil, pozná a štandardne doručí. Do databázy je následne zapísané, že tento mail bol overený a môže sa z neho už prijímať pošta bežným spôsobom.
Nevýhoda greylistingu
Hlavnou nevýhodou pre užívateľa je oneskorenie legitímnej pošty z niektorých nových adries. To sa môže pohybovať v rozmedzí niekoľkých minút až hodín. V prípade, ak je pre Vás dôležité okamžité spracovanie všetkých mailov, tak Vám odporúčame deaktiváciu tejto služby. Deaktiváciu služby je možné nastaviť v klientskej zóne na adrese https://www.euronet.sk/setup v časti "e-mail účty".
Výhody greylistingu
Výhodou je veľmi vysoká účinnosť boja proti SPAMu ale aj legitímny prístup k odosielateľovi vrátane dodržania všetkých štandardov. Greylisting neohrozí komunikáciu s bežnými cudzími servermi, pokiaľ ich konfigurácia neobsahuje nejakú veľmi hrubú chybu. Všeobecne možno povedať, že problémy nenastávajú.
Medzi výhody implementácie greylistingu na našich serveroch patrí aj to, že v našich databázach udržujeme tzv. white listy (t. j. zoznamy dôveryhodných serverov). V týchto zoznamoch sú obsiahnuté aj všetky slovenské a české servery. V praxi sa teda stáva, že pri mailovej komunikácii v rámci Čiech a Slovenska k pozdržaniu emailov vôbec nedochádza.
Najčastejšie otázky
- Stratené alebo zabudnuté heslo
- Aktivácia bezplatného SSL certifikátu pre web (https)
- Zabezpečenie CMS WordPress a Joomla
- Pridanie e-mailového konta do Gmailu
- Nastavenie emailového klienta Mozilla Thunderbird
- Problém pri odosielaní e-mailov cez náš SMTP server
- Škodlivý kód na stránke (zneužitie webového priestoru)
- Zmena fakturačnej adresy
- Nastavenie filtrovania SPAMu
- Zmena vlastníka .sk domény
- 500 Internal Server Error