Jazyková verzia

Overenie domény

overiť, či je doména voľná

Hlavné menu

Rýchla navigácia
kde som: úvod > nápoveda > kategória prevádzka webstránok (webhosting) > Postup inštalácie CMS concrete5

Postup inštalácie CMS concrete5 na serveroch EURONETu

 • 1. Najskôr si stiahneme CMS concrete5 zo stránok www.concrete5.org. Tento návod je určený pre verziu 5.4.2.2.
 • 2. Stiahnutú inštaláciu concrete5 , súbor concrete5.4.2.2.zip rozbalíme a cez FTP pripojenie skopírujeme na server.
 • 3. Vo webovom prehliadači otvoríme stránku servera kde sme concrete5 rozbalili, teda www.vasa_domena.sk. Zobrazí sa nám inštalátor concrete5, kde na ľavej strane vidíme výsledok po kontrole systémových požiadaviek CMS systému. Výsledok vrátane varovaní by sa mal zhodovať s obrázkom nižšie.
 • 4. Varovanie sa nám odstrániť nepodarí, pretože php safe_mode je zapnutý - viď poznámku nižšie. Zmeníme iba prístupové práva súboru htmldiff.py v adresári /concrete/libraries/3rdparty/ na hodnotu 755 - návod v poznámke nižšie.
 • 5. Nastavenie databázy MySQL. Cez webový prehliadač sa prihlásime do klientskej zóny. V sekcí MySQL databáza vytvoríme databázu pre concrete5. Následne tieto údaje vyplníme do daných koloniek, podobne ako je tomu na obrázku nižšie. Zaškrtávacie políčko Install sample content (inštalovať vzorový obsah) ponecháme zaškrtnuté, aby nám inštalátor nainštaloval aj vzorový obsah, ktorý nám pomôže lepšie pochopiť funkčnosť concrete5. Po vyplnení koloniek nainštalujeme concrete5 kliknutím na tlačidlo Install concrete5 (nainštalovať concrete5).
Poznámka:
 • Pri tvorbe tohto návodu nebola dostupná slovenská lokalizácia pre CMS concrete5, teda inštalácia a aj celý CMS systém po inštalácií bude iba v anglickom jazyku.
 • Zmena prístupových práv. Vo väčšine FTP klientov môžeme nastaviť prístupové práva kliknutím pravého tlačidla na daný súbor alebo priečinok a zvolením možnosti vlastnosti. Zobrazí sa nám dialóg, v ktorom zaškrtneme a potvrdíme požadované prístupové práva.
 • Pre prevádzkovanie CMS concrete5 na našich serveroch doporučujeme minimálne webhostingový program Optimal a zvýšiť hodnoty php premennej memory_limit minimálne na 64MB. Tieto nastavenia sa vykonávajú po prihlásení sa do klientskej zóny v sekcí Nastavenie PHP. Zmeny týchto nastavení sa prejavia najneskôr do 2 hodín.
 • PHP "safe_mode" nie je potrebné vypínať aj napriek tomu, že je to uvádzané v odporúčaných nastaveniach. Naše servery sú totiž špeciálne prispôsobené na prevádzku rôznych cms systémov, pričom webový server spúšťa PHP skripty priamo pod užívateľským kontom danej domény, pod ktorým boli súbory nakopírované aj cez FTP.


 • 6. CMS systém concrete5 je nainštalovaný. Ako vidieť na obrázku, inštalátor nám vygeneroval heslo do administrátorskej časti, v ktorej môžeme vykonávať ďalšie zmeny nastavení a podobne. Pokračujeme kliknutím na odkaz Continue to your site (pokračovať na stránku), kde už môžeme začať tvoriť náš nový web.


 • Náhľad do administrátorskej časti CMS concrete5.


 • Úvodná stránka CMS concreate s predinštalovaným vzorovým obsahom.